Unit Price Calculator - Compare Product Prices | NicheTools

Calculate and compare unit prices for products with different sizes and quantities. Find the best value for your money with our free calculator. Niche Tools All Free Tools Unit Price Calculator. …


Install CouponFollow Chrome Extension   CouponFollow Extension

$1.14
OFF

Unit Price Calculator - Find The Best Buy | Good Calculators

2 weeks from now

The cost per ounce, pound, kilogram, liter, or other unit of weight or volume of the product you intend to purchase is known as the unit price. Consider the following scenario: You need to get some eggs to do some baking. You have two options in the store: A pack of six eggs for $1.14 or a pack of 12 eggs for $2.04. Which one is the wiser purchase?...

goodcalculators.com

$0
OFF

Construction Calculator - Building Materials & Cost Estimator

2 weeks from now

Price per Unit. Waste Factor (%) Material Requirements. Total Quantity Needed. 0. Including Waste. 0. Cost Breakdown. ... Total Cost: $0. Additional Information. Construction Material …

nichetools.net

FAQs about Unit Price Calculator - Compare Product Prices | NicheTools Coupon?

What is a unit price calculator?

With the unit price calculator, you can compare items with different prices per pound, price per ounce, or any other weight or volume unit. You can also compare multi-item packages with different weights or volumes, like a 6-pack of soda cans vs. bottles or half a dozen eggs vs. a dozen. ...

What units are used to calculate a price comparison?

Length can be in feet, inches, yards in English and then there are metric units. The same is true for area, volume and weight/mass. And what if the prices are in different currencies!!! The Shopping Calc takes care of converting the units and currencies to a common set to make an accurate price comparison. ...

What does the Price Comparison Calculator do?

The Price Comparison Calculator compares the prices of items with variable weights and volumes in different units (e.g. pounds, kilograms, gallons and liters) and with different currencies (e.g. Euros, Yuan). ...

Why do I need a unit price calculator?

For example, if one brand sells 16 ounces of cereal for $4.00 and another sells 24 ounces for $5.00, calculating the unit prices allows you to see which option offers better value. Why Use a Unit Price Calculator? Using a Unit Price Calculator simplifies the process of finding the most economical choice. ...

What is a unit conversion calculator?

The Price Comparison Calculator performs all of the math associated with unit conversions and provides a simple answer informing the user which product is the least expensive and by how much in percentage. ...

How many inputs does the better buy comparison calculator have?

Finds the better deal. This calculator has 4 inputs. What 3 formulas are used for the Better Buy Comparison Calculator? What 3 concepts are covered in the Better Buy Comparison Calculator? $7.92 for 8lbs. or $13.72 for 14lbs. ...

Install CouponFollow Extension on Chrome

Install the CouponFollow extension to search for discount codes when shopping the fastest!

Install CouponFollow Chrome Extension   Install CouponFollow Chrome Extension