Unit Price Calculator - Find the Best Buy | Good Calculators

The cost per ounce, pound, kilogram, liter, or other unit of weight or volume of the product you intend to purchase is known as the unit price. Consider the following scenario: You need to get some eggs t… See more


Install CouponFollow Chrome Extension   CouponFollow Extension

$6.00
OFF

Unit Price Calculator

2 weeks from now

Do I buy juice at the sale price of 2 bottles with 32 oz each for $6.00, or do I buy 1 bottle containing 72 oz for $6.99? Now you can use our unit price calculator to calculate the cost per …

unitpricecalculator.com

$0.75
OFF

Price Per Piece Calculator / Cost Per Unit App

2 weeks from now

Free calculator helps choose cheapest product per item. Converts price from x pieces to price per piece. ... Say you want to buy some screws, and you have three choices: 3 pieces for $0.75; …

priceperpiece.com

87%
OFF

New Jersey Property Tax Calculator - SmartAsset

2 weeks from now

If you want to buy beachfront property with relatively low property taxes in New Jersey, Ocean County may be the place. The average effective tax rate in the county is 1.87%. Likewise, the …

smartasset.com

1%
OFF

Bergen County, NJ Housing Market: House Prices & Trends - Redfin

2 weeks from now

In December 2024, Bergen County home prices were up 6.1% compared to last year, selling for a median price of $700K. On average, homes in Bergen County sell after 70 days on the market …

redfin.com

FAQs about Unit Price Calculator - Find the Best Buy | Good Calculators Coupon?

What is a price-per-unit calculator?

Our price-per-unit calculator is a versatile tool. To start with, you have five different modes to select from: Price per unit weight. Price per unit volume. Price per item. Price per item's weight. Price per item's volume. ...

How do I use the unit price calculator?

Now you can use our unit price calculator to calculate the cost per ounce of one or both deals, and quickly figure out which is the better bargain. Use our Unit Price Calculator to calculate unit cost of items, and to compare unit costs of different numbers of items packaged differently. ...

How much does a package cost per unit?

Thanks to our price per unit calculator, you know that the unit price for the smaller package is $1/kg, while for the larger package, it is $0.90/kg. When you compare two unit prices, you can easily calculate how much you save compared to the item sold at the higher price - in our example: $0.10 per kg. ...

How to calculate average price?

Average Price = Total Amount ÷ Total Units Total Amount = Σ (Price per Unit × Number of Units) Total Units = Σ (Number of Units) Where Σ is the summation symbol. You can use this average price calculator to quickly and easily determine the average price of cryptocurrency and stock purchases. ...

How do I compare prices before buying a unit?

Calculate! Compare before you buy, on easy-mode this time. Don't spend hours comparing prices by the unit. Just type your search, select your units, and let us do all of the calculations for you. Buy in bulk without the hassle. This tool is great for buying in bulk. Sit back, relax, and find out exactly how much you're saving by comparing prices! ...

What is a unit price?

The cost per ounce, pound, kilogram, liter, or other unit of weight or volume of the product you intend to purchase is known as the unit price. Consider the following scenario: You need to get some eggs to do some baking. You have two options in the store: A pack of six eggs for $1.14 or a pack of 12 eggs for $2.04. Which one is the wiser purchase? ...

Install CouponFollow Extension on Chrome

Install the CouponFollow extension to search for discount codes when shopping the fastest!

Install CouponFollow Chrome Extension   Install CouponFollow Chrome Extension